Pompy ciepła
Dostarczymy ciepło w każde miejsce!
Obecna technologia pozwala na efektywniejsze wykorzystanie w klimatyzatorach, układu chłodniczego jako pompy ciepła. Oznacza to, że tym samym urządzeniem można odpowiednio chłodzić lub ogrzewać powietrze w pomieszczeniach.
Za pomocą pompy ciepła, zgromadzoną w gruncie, wodzie czy powietrzu energię cieplną dostarczaną przez Słońce, można wykorzystać do wspomagania instalacji grzewczych bądź podgrzewania wody użytkowej. Takie rozwiązanie pozwala na wykorzystanie aż 75% energii cieplnej pobieranej ze środowiska naturalnego.
Oferujemy kompleksowe wykonanie systemu grzewczego opartego na pompach ciepła. Jest to tani, a zarazem ekologiczny sposób ogrzewania powietrza w pomieszczeniach. Urządzenia te są wysoce efektywne, ciche oraz bezobsługowe.
Ze względu na źródło wykorzystywania ciepła oferujemy pompy ciepła typu:
- solanka-woda,
- powietrze-woda,
- woda-woda.
Oferujemy pompy ciepła renomowanych firm, takich jak:
PANASONIC, DANFOSS, NIBRE
Posiadamy certyfikat F-gazowy nr FGAZ – P/20/0030/17.
Na czym polega działanie pompy ciepła?
Pompa ciepła to idealne rozwiązanie dla wszystkich, dla których dobro środowiska jest ważne. W przypadku pompy ciepła nie dochodzi do spalania paliw stałych czy gazu – dokładniej rzecz ujmując w ogóle nie dochodzi do spalania podczas wytwarzania ciepła. Na tym właśnie polega specyfika pompy ciepła – urządzenie to nie wytwarza ciepła, lecz wykorzystuje ciepło z otoczenia – z ziemi, powietrza lub wody. Następnie pobrane ciepło przekształcone jest przy użyciu instalacji pompy na formę ciepła, jaką można wykorzystać do ogrzania domu lub wody użytkowej. Pompa ciepła zasilana jest co prawda energią elektryczną, jednak jej pobór jest tak niewielki, że nie zwiększa to w znaczący sposób kosztów eksploatacji. Urządzenie to z powodzeniem może zastąpić tradycyjne kotły C.O., a jego zalety wpływają na rosnącą wciąż popularność. Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła w domu? Jest to ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu możemy zmniejszyć nasz udział w niskiej emisji i współtworzeniu smogu. Warto zauważyć, że korzystanie z pompy ciepła pozwala także zmniejszyć roczny koszt ogrzewania domu. Do tego wszystkiego korzystanie z pompy ciepła jest po prostu wygodne – urządzenie zajmuje niewiele miejsca, niepotrzebna jest też przestrzeń do przechowywania opału.
Jaką pompę ciepła wybrać?
Zdecydowałeś się na nowoczesne ogrzewanie domu pompą ciepła? Teraz pozostaje tylko wybór odpowiedniego urządzenia. Pompy ciepła – choć wszystkie składają się z tych samych elementów: źródła dolnego, pompy i źródła górnego – to różnią się one między sobą konstrukcją, a także rodzajem źródła dolnego. Praca pompy i jej wydajność może różnić się w zależności od specyfiki źródła górnego i dolnego. Wybierając rodzaj pompy ciepła, należy przeanalizować, jakie ze źródeł będzie najlepsze – w dużej mierze jest to uwarunkowane umiejscowieniem naszego domu i specyfiką działki, na której się znajduje.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat doboru pomp ciepła i przekonać się jakie rozwiązanie jest najlepsze do Twojego domu? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy udzielą niezbędnych informacji i doradzą w kwestii doboru najlepszej pompy ciepła.
Gruntowe pompy ciepła
Jak już wspomnieliśmy wybór rodzaju pompy ciepła uwarunkowany jest warunkami, jakimi dysponujemy. Ważna jest lokalizacja działki, jej wielkość, a także rodzaj gleby. Nie bez znaczenia jest też klimat, jaki panuje w naszym kraju. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki trzeba także dobrać odpowiedni rodzaj źródła dolnego. Należy pamiętać, że w przypadku pompy ciepła znaczenie mają nie tylko parametry urządzenia (tak jak w przypadku kotła), ponieważ nie wytwarza ono energii cieplnej, a jest pośrednikiem w jej przekazaniu i przygotowaniu do użycia. Jedną z popularniejszych pomp jest gruntowa pompa ciepła, która wykorzystuje ciepło zgromadzone w ziemi. Dostępne są one w różnych wariantach źródeł dolnych – wybór zależy od rodzaju gruntu, a także to, na jaki rozmiar prac ziemnych możemy i chcemy sobie pozwolić. Najczęściej stosuje się następujące instalacje:
- poziomy kolektor gruntowy – ten rodzaj instalacji składa się z rur, które wypełnione są płynem niezamarzającym, umieszczonych na głębokości około 1 m – 1,5 m. W wężownicach stosuje się zazwyczaj tzw. solankę, czyli roztwór glikolowy, albo propylowy. Praca tej instalacji ma charakter cykliczny – solanka płynąca w rurach ogrzewana jest przez ciepło gruntu. Następnie to ciepło przekazywane jest za pośrednictwem wymiennika do pompy. Ochłodzony płyn wraca do instalacji i ponownie odbiera ciepło z ziemi.
- pionowy kolektor gruntowy – zasada działania tego rozwiązania jest podobna do działania gruntowego kolektora poziomego. Różnicę stanowi montaż instalacji – rury z solanką umieszcza się w bardzo głębokich pionowych odwiertach. To dobre rozwiązanie dla osób, które dysponują niewielką ilością miejsca na działce.
- kolektor gruntowy z bezpośrednim odparowaniem – na dużej powierzchni układane są miedziane rury pokryte tworzywem sztucznym. Rury umieszczone są w gruncie na głębokości około 80 cm – 120 cm i wypełnia je nie solanka a czynnik chłodniczy z pompy ciepła. Dzięki takiemu rozwiązaniu eliminowany jest wymiennik ciepła, co znacznie poprawia wydajność całej instalacji. Trzeba jednak pamiętać, że decydując się na ten rodzaj kolektora ziemnego należy zapewnić instalacji odpowiednie warunki. Rozdzielacz nie powinien znajdować się w większej odległości niż 25 m od pompy ciepła. Ważne jest by nad instalacją rur nie znajdowały się drzewa, a także należy unikać sąsiedztwa odpływu wody deszczowej, a także wody ziemnej. Warto pomyśleć o tym rozwiązaniu już na etapie budowy domu, ze względu na dużą ingerencję w stan działki podczas montażu instalacji.
- dwie studnie – w tym przypadku źródłem jest ciepło wód podziemnych. Z pierwszej studni czerpana jest woda, z której odbierane jest ciepło. Następnie woda ze studni czerpnej jest wtłaczana z powrotem pod ziemię do studni zrzutowej. Zaletą tego rozwiązania jest wykorzystanie wody, jako nośnika ciepła. Niestety nie wszystkie działki obfitują w wody gruntowe o odpowiednich parametrach.
- kolektory poziome umieszczane na dnie zbiornika wodnego – to rozwiązanie ma wiele wspólnego z wcześniej wspomnianymi kolektorami gruntowymi. W tym przypadku rury z płynem umieszczone są na dnie zbiornika wodnego – może to być staw lub rzeka. Instalacja taka jest niezwykle wydajna, ale do jej zrealizowania potrzebujemy odpowiedniego zbiornika wodnego.
Dlaczego grunt jako źródło ciepła jest tak często wykorzystywany? Największą zaletą tego rozwiązania jest stabilność temperatury gruntu, a także wód gruntowych. Zapewnia to odpowiednią pracę urządzenia i wydajność na równym poziomie, niezależnie od temperatury powietrza na zewnątrz. Warto wiedzieć, że temperatura gruntu poniżej 1 metra nie osiąga temperatur ujemnych, to samo dotyczy dna rzeki lub stawu. Zmiany temperatury gruntu są bardzo stopniowe, co gwarantuje przewidywalne i stabilne środowisko pracy dla urządzeń. Ma to bardzo duże znaczenie dla pracy i wydajności pompy ciepła.
Powietrzne pompy ciepła
Ten rodzaj pomp ciepła wykorzystuje do ogrzania naszych domów oraz wody użytkowej wykorzystuje energię cieplną pobraną z powietrza. Jest to bardzo dynamicznie rozwijająca się technologia – każdego roku na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze i bardziej wydajne pompy ciepła. Jakie są największe zalety powietrznej pompy ciepła, co decyduje o tak dużej popularności tego urządzenia? Do największych zalet powietrznych pomp ciepła jest to, że ich montaż jest znacznie mniej inwazyjny w porównaniu do gruntowych kondensatorów. Nie wymagają one prac ziemnych i zakopywania wężownicy w gruncie, a także wykonywania odwiertów. Jest to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli zagospodarowanych działek i pięknych ogrodów, a także działek o niewielkiej powierzchni lub trudnym, kamienistym podłożu. Plusem powietrznych pomp ciepła jest też ich szybki i prosty montaż, a także nieco niższe koszty początkowe.
Jak działa powietrzna pompa ciepła?
Działanie powietrznej pompy ciepła polega na pobieraniu powietrza z zewnątrz i odbieranie jego ciepła, a następnie przekazywaniu do systemu grzewczego. Istnieje kilka wariantów pomp powietrznych – warto poznać ich zalety i dobrać najlepszą do swoich potrzeb. Jednym z wariantów jest pompa powietrzna typu split. Taki rodzaj pompy składa się z dwóch elementów – jeden umieszczany jest wewnątrz, a drugi na zewnątrz, a są one połączone przewodami chłodniczymi.
Drugim wariantem pompy powietrznej jest urządzenie typu monoblok. W tym przypadku całe urządzenie instalowane jest na zewnątrz budynku. Powietrzna pompa ciepła monoblok jest podłączona np. do centrali hydraulicznej, a następnie ciepło przekazane jest do instalacji grzewczej. Nowoczesne modele powietrznych pomp ciepła skutecznie działają nawet przy bardzo niskich temperaturach, a wielu producentów gwarantuje stałą moc urządzeń nawet do -15 stopni Celsjusza. Przy niższych temperaturach powietrza może nieco zmniejszyć się wydajność urządzeń i pobór prądu, jednak wciąż są w stanie zapewnić zapotrzebowanie na energię grzewczą przez cały sezon.